מלאו טופס לחזרה

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

פיצוי ופיטורי עובדת חולת סרטן שהופלתה

חברת טבע חוייבה לפצות את יורשיה של עובדת חולת סרטן שהופלתה ופוטרה, ב- 2,170,000 ש"ח

פסק דין שניתן לאחרונה מגולל את מסכת הייסורים שעברה עובדת חברת טבע אשר התגלתה אצלה מחלת הסרטן. מפסק הדין עולה כי טבע הפלתה ואף פיטרה את העובדת המנוחה לאחר שהתגלה גידול ממאיר בראשה.

בית דין לעבודה מתח ביקורת חריפה על התנהלותה של חברת טבע ושל מנכ"ל טבע לשעבר: "התגלתה בפנינו תמונה עגומה שאינה מתאימה לחברה במדינה מתוקנת, קל וחומר לחברה ציבורית".

מהתביעה עולה כי, המנוחה נוידה מתפקידה כעוזרת של המנכ"ל, עקב סירובו לעבוד עם עובדת "פגועת ראש". בשנת 2003 יצאה התובעת, טלי אורן בלזר, לחופשת לידה ולאחר ששבה, התגלה גידול ממאיר במוחה.

היא אושפזה ונותחה. עם חזרתה לעבודה, כשנה לאחר מכן, הוצע לה תפקיד אחר, מנהלת ידע במערך ניהול החברה. העובדת הסכימה לקבל את התפקיד אולם, לאחר מכן הודיעו לה על פיטוריה.

בפיטוריה, עברה טבע עבירה על חוק עבודת נשים בפיטוריה בתקופה האסורה לפיטורים על פי החוק, כלומר שישים הימים מתום חופשת הלידה.

כמו כן, לא הייתה החברה רשאית לנייד את העובדת מתפקידה, כפי שנפסק לאחרונה על ידי בית הדין הארצי לעבודה, במקרה, שירי להב נ' משרד החוץ , בו נקבע כי "למעסיק אין שיקול דעת ואין הוא רשאי להפסיק העסקתה של עובדת עם תום חופשת הלידה או לניידה מתפקידה".

בפסק הדין שירי להב נ' משרד החוץ , פירש בית הדין את תכלית האיסור העולה מכוח הוראת סעיף 9(ג)(1א)לחוק עבודת נשים וקבע כי אחת מתכליותיו, הוא להבטיח לעובדת חזרה לעבודה בפועל לאחר תום חופשת הלידה, במטרה לאפשר לה להשתלב מחדש במקום העבודה ולהוכיח את יכולותיה. אי לכך, היה על חברת טבע לאפשר לעובדת לשוב לעבודתה.

בית דין לעבודה מתח ביקורת חריפה על התנהלותה של טבע ופסק כי התנהלותה של טבע לקתה בחוסר תום-לב.  ואף מתח ביקורת על כל אחד ממהלכי טבע בהתנהלותה אל מול העובדת.

נוסף לעבירות שביצעה טבע כנגד חוק עבודת נשים, בכך לא שמרה חברת טבע על זכויות נשים בעבודה, ופעלה בניגוד לחוק שיוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח 1988, כאשר ניידה את העובדת לתפקיד זוטר ועקב כך נפלטה מתכנית האופציות אשר הייתה חברה בה עד לשיבתה מחופשת הלידה. ניודה לתפקיד הזוטר שאינו בסמוך לגילוי המחלה, היווה אפליה אסורה על רקע מצב בריאותי וגרר השלכות כלכליות עקב מניעת האופציות אותם קיבלה כאשר הוגדרה כעובדת בכירה.

בשנת נובמבר 2009 מספר חודשים לאחר פיטוריה נפטרה העובדת ממחלתה.

בית הדין פסק פיצויי של שני מליון ש"ח ו- 170,000 ש"ח בגין הוצאות משפט בתוספת ריבית והצמדה משנת 2009.

זכויות עובדים בעקבות אסון טבע(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אפליה מחמת גיל בשוק העבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

נפגעי גזזת(פתח בטאב חדש בדפדפן)

נתוני נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

עבודת נוער בחופשת הקיץ(פתח בטאב חדש בדפדפן)

מחלת סרטן ריאות בה חלה עובד נמל הוכרה כמחלת מקצוע(פתח בטאב חדש בדפדפן)

סרטן עקב חשיפה לאבק גירים(פתח בטאב חדש בדפדפן)

דיני ביטוח(פתח בטאב חדש בדפדפן)

/ 5.

שתפו:

/ 5.

מאמרים שעשויים לעניין אותך
תביעה כספית או תלונה במשטרה

בהינתן הטרדה מינית במקום עבודה, עובדת יכול לנקוט בהליכים לרבות

קרא עוד »
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן