מלאו טופס לחזרה

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

דמי אבטלה

דמי אבטלה הם דמי ביטוח שנועדו להבטיח כי מובטל שלא מרוצונו יוכל להתקיים בתקופה בה הוא מובטל, כמו כן, נועדו דמי האבטלה לסייע לו עד שישיג תעסוקה.

הזכאות לדמי אבטלה נובעת מכורח ‏חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה -1995, וניתנת לבני עשרים עד שישים וחמש שהשלימו תקופת אכשרה ומוגדרים כמובטלים.

 גם בני שמונה עשרה עד עשרים המוגדרים כמפרנסים יחידים, פטורים משירות צבאי, נשים שסיימו שירות לאומי בן שנתיים ובני חמש עשרה עד שמונה עשרה יתומים או משתתפים בפרנסת ההורים בשיעור של 20% לפחות זכאים לדמי אבטלה.

לפי שעה עצמאים ובעלי שליטה בחברת מעטים אינם זכאים לביטוח אבטלה, זאת למרות שאלו נדרשים לשלם לביטוח הלאומי. גם חברי קיבוצים ומושבים שיתופיים, עובדים שכירים אצל מעסיקים שאינם ישראלים, ועובדים שכירים לפי שעות שעבדו פחות מיומיים בחודש או פחות מארבע שעות בשבוע אינם זכאים לדמי אבטלה. גם עבודה אצל מעסיק לא ישראלי לא תזכה בדמי אבטלה למעט העסקה על ידי שגרירות זרה עמה יש הסדר מיוחד לתשלום דמי ביטוח לאומי.

עובד בשכר חודשי נדרש לעבוד 360 ימים מתוך תקופה של 540 יום הקודמים לפיטורים. עובד בשכר יומי יידרש לעבוד רק- 300 מתוך אותם 540 ימים הקודמים לפיטורים. עובד בשכר יומי שעבד 18 ימי עבודה או יותר בחודש יחשב כאילו עבד 25 ימים לצורך חישוב תקופת האכשרה.

מניין ימי האכשרה כולל בתוכו גם ימי חופשה וחג ששולם בעבורם שכר, ימי אבל, שירות סדיר, ימי מחלה בעדם זכאי העובד לדמי מחלה, ימים בגינם קיבל העובד דמי פגיעה בעבודה, ימים בהם שולמו דמי לידה או גמלה לשמירת הריון ושני חודשי החל"ת הראשונים בהם חייב המעסיק בתשלום דמי ביטוח עבור העובד וכן תקופה שבגינה שולם חלף הודעה מוקדמת לפיטורין. 

האם זכאי מתפטר לדמי אבטלה?

גם מי שהתפטר התפטרות מוצדקת יהיה זכאי לדמי אבטלה. התפטרות מוצדקת נחשבת התפטרות הנובעת ממצב בריאות לקוי של התובע או של בן משפחתו או התפטרות בשל הרעה מהותית בתנאי העבודה או נסיבות אחרות שביחסי העבודה שבהן לא ניתן לדרוש מהעובד שימשיך בעבודתו. גם מקרה בו מתפטר עובד עקב נישואים ומעבר למקום מגורים מרוחק ייחשב עילה מוצדקת להתפטרות ויזכה בדמי אבטלה.

משך תשלום דמי אבטלה תלוי בגיל המובטל וכן במספר התלויים בו. כך למשל, בני ארבעים וחמש ומעלה שתלויים בהם שלושה אנשים ויותר, זכאים לתשלום לתקופה של 175 ימים בעוד שמובטל מתחת לגיל 25 שאין שלושה תלויים בו יקבל דמי אבטלה בגין 50 ימים לכל היותר.

שיעור דמי אבטלה מחושב באחוזים מתוך השכר היומי הממוצע שהרוויחו המובטלים ב- 75 ימי עבודתם האחרונים. שיעורי האחוזים לצורך חישוב דמי אבטלה, נקבעים לאחר השוואת שכרו היומי הממוצע של המובטל לסכום היומי הבסיסי לצורך חישוב קצבאות שנכון ל- 1.1.09 עומד על 307 ש"ח.

אם לתובע ישנן הכנסות נוספות במהלך תקופת האבטלה יהיה עליו לדווח לביטוח הלאומי על כך וההכנסות ינוכו מדמי האבטלה המשולמים.

את התביעה לתשלום דמי אבטלה יש להגיש לביטוח הלאומי ובו בעת להתחיל להתייצב בלשכת התעסוקה ולהירשם כדורש עבודה. את הרישום והמעקב מבצעת לשכת התעסוקה.

למשרדינו נסיון רב בסוגיות דיני עבודה ונשמח לעמוד לרשותך לשאלות ולייעוץ משפטי.

ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטל' 073-2505300. 

התפטרות לשם טיפול בילד

זכאות מיידית לדמי אבטלה למתפטר בדין מפוטר

פרישה על רקע מצב בריאות לקוי

זכויות מפוטרים בגל פיטורים

/ 5.

שתפו:

/ 5.

מאמרים שעשויים לעניין אותך
עו"ד דיני עבודה

לקבלת ייצוג מקצועי בדיני עבודה התקשרו לטלפון שמספרו 073-2505356

קרא עוד »

תיקון 13 לחוק חופשה שנתית. התיקון מדבר על יום חופשה שנתית.

קרא עוד »
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן