מלאו טופס לחזרה

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

תביעות ייצוגיות

תביעות ייצוגיות בדיני עבודה מאפשרות לאדם פרטי לתבוע בשם קבוצת אנשים בעלי עניין דומה או זהה לשלו. מדובר בסוג של תביעות שלא היו יוצאות לפועל לו כל אדם מעורב היה מגישן בנפרד, ועל פי כן היתרונות המרכזיים בהן הינם עלות ויעילות.

מה הן תביעות ייצוגיות בדיני עבודה?

תביעות ייצוגיות בדיני עבודה אינן מתמקדות בפרט, אלא בפרט כחלק מקבוצה תובעת. במסגרת תביעה זו, נבחן הנזק מבחינה רוחבית, ועל פי כן ישנה התמקדות בכמות האנשים התובעים ובטענתם, על פני בטענה הפרטנית של כל אחד מהם. כדי לאשר תביעה ייצוגית, על תובע ייצוגי להוכיח יש ישנו נזק פוטנציאלי למספר מרובה של אנשים. מדובר בתביעה שלרוב מוגשת בתחום דיני העבודה כמו גם במספר תחומים אחרים.

מה מייחד תביעות ייצוגיות בדיני עבודה?

תביעות ייצוגיות בדיני עבודה היא זו המתאפיינות בציבור נפגעים רחב, פגיעה משותפת או בעלת דמיון לכל אחד מהמעורבים, נזק בשיעור ניכר שניתן לייחס תוצאתו למעורבות עם גוף מהותי, היעדר היכרות קודמת בין התובעים השונים כמו גם דמי פיצויים אחידים לכל אחד מהתובעים. על מנת לדון בתביעה, יש לקבל את אישור בית המשפט. תביעות ייצוגיות בדיני עבודה מבוססות על עיקרון ההתאגדות, ועל פי כן החוק מבקש מהתובע להיות אחד מהמעורבים וככזה המחזיק עילת תביעה אישית בנושא.

מה מייחד שכר טרחתו של עורך דין במסגרת תביעות ייצוגיות בדיני עבודה?

הבדל נוסף בין תביעות ייצוגיות בדיני עבודה לבין "תביעות רגילות", הוא גם בשכר טרחת עורך הדין. במקרה זה, עורך הדין אינו זה המגדיר את שכר טרחתו אלא בית המשפט הוא זה שקובע את שכר הטרחה בהתבסס על מספר קריטריונים, לרבות מורכבות התביעה, מורכבות ההליך, הערכת טרחת עורך הדין ואופן ניהול ההליך.

לסיכומו של דבר,

אם כן, תביעות ייצוגיות בדיני עבודה הינן הליך אזרחי במסגרתו אדם פרטי תובע גוף מסוים בשם קבוצת אנשים להם אינטרס דומה או משותף, כל עוד הוא מחזיק בעילה משותפת לקבוצה. במקרים מסוימים, תעסוק תביעה ייצוגית בהפרות דין רוחביות הנוגעות לקבוצה של אנשים במקום עבודה. כאמור, בניגוד לתביעה רגילה, מדובר בתביעה שאיננה עוסקת בפרט אלא בקבוצה, באופן רוחבי.

באופן עקרוני, ניתן להיוועץ עם עורך דין כדי לבחון את הסיכויים לקבלת אישור התביעה הייצוגית, כמו גם כדי לקבל ייעוץ ראשוני ואף ליווי וייצוג בהמשך התהליך. ככל שעורך הדין מגיע עם רקורד מוכח וניסיון קודם, כך ניתן להניח שהוא יודע כיצד לבחון תיקים של תביעות ייצוגיות ויכול לתת ערך נאמנה. משרדנו עוסק בייצוג לקוחות מזה כשני עשורים וקיבל דירוג BDI כאחד ממשרדי עריכת הדין המומלצים. ניתן ליצור עימנו קשר כדי לקבל את חוות דעתנו על תביעה ייצוגית פוטנציאלית או נתונה.

שתפו:

/ 5.

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות
דרכי התקשרות
רח' תובל 13 רמת גן 5252228
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן