מלאו טופס לחזרה

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

ייצוג נפגעי תאונות דרכים

מהן תאונות דרכים?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – התשל"ה, 1975 מגדיר מספר פרמטרים ברורים לקיום תאונת דרכים. ביניהם, מאורע בו נפגע אדם משימוש ברכב ממונע, התלקחות או התפוצצות הנגרמים בשל חומר או רכיב החיונייים לנסיעת הרכב, פגיעה מרכב החונה במקום אסור, ומקרה בו קיימת פגיעה תוך ניצול כוחו המכני של הרכב, כל עוד זה שמר על יעודו המקורי.

לעומת אלו, לא נכללים בהגדרת תאונת דרכים מקרים בהם המאורעות אירעו כתוצאה ממעשה מכוון שמטרתו לגרום נזק לגופו או רכושו של אדם והנזק נגרם כתוצאה מאותו המעשה.

קיימת חשיבות רבה בהגדרה של מאורעות תאונות דרכים מכיוון שאלו מאפשרים לפי "עיקרון ייחוד העילה" לתבוע לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים בלבד ולא לפי פקודת הנזיקין. 

מי זכאי לפיצוי?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו אחד מחוקי הנזיקין המחילים אחריות מוחלטת. כלומר די בכך שתהא פגיעה, גם מבלי הוכחת רשלנות או אשמה על מנת שתקום הזכות לפיצוי לפי חוק זה.

הפיצוי משולם על ידי חברות הביטוח או במקרים בהם לא ניתן לתבוע ביטוח חובה כמו במקרי תאונות "פגע וברח" ניתן לתבוע פיצוי מ"קרנית" – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, תאגיד ציבורי שהוקם על מנת לפצות, בגין נזקי גוף, נפגעי תאונות דרכים אשר אין באפשרותם לתבוע פיצוי מביטוח אחר. 

טיפול ראשוני בזירת התאונה

תאונות דרכים כרוכות לא אחת בחבלות פנימיות ופציעות שונות שהן לעיתים קשות לאבחנה. לכן, לא ניתן להפריז בחשיבות קבלת הטיפול הרפואי הראשוני בזירת התאונה. חשוב מאוד להישמע להחלטות צוות מד"א ואף להתפנות באמבולנס במידה והפראמדיקים מחליטים שיש צורך בכך. התשלום עבור הפינוי באמבולנס בעקבות תאונות דרכים וכן הטיפול הרפואי הראשוני יכוסו על ידי חברות הביטוח.

Panorama of white sterile bandage on wounded hand

תיעוד רפואי במקרים של תאונות דרכים

עם ההגעה לבית החולים חשוב לציין מעורבות בתאונה ולוודא כי כל מה שדווח מתועד בתיק הרפואי. יתרה מכך יש לוודא כי כל המסמכים הרפואיים הקשורים בתאונה ישמרו אצלך החל מדו"ח הראשוני של מד"א ומיון וכלה במסמכי הרופא המטפל בקופת החולים . מסמכים אלו ישמשו את הביטוח הלאומי ואת חברות הביטוח  המטפלות במקרי תאונות דרכים בקביעת גובה הפיצוי.

גם את קבלות הטיפול ואף קבלות סיוע צד שלישי יש לאסוף ולשמור לצד המסמכים הרפואיים, כמו כן מומלץ לצלם את הפגיעה. הפיצויים הניתנים על ידי חברות הביטוח הן פונקציה ישירה של התיעוד הרפואי, ככל שזה יהיה שלם יותר וברור יותר כך הסיכוי להיתקל בקשיים בפיצוי מחברות הביטוח קטן.

מילת אזהרה קטנה: כאשר מתרחשות תאונות דרכים ישנה נטייה להפריז בטיפולים רפואיים ו"לתפוס טרמפ" על התאונה ולטפל בבעיות רפואיות קודמות בטוענת טיפול בנזקי התאונה. פעולה מסוג זה אסורה בתכלית ועשוייה לקעקע את האמינות ואף למנוע את תשלום ההחזר המלא עבור אותם טיפולים. 

תאונות דרכים שהן גם תאונות עבודה

תאונות דרכים אשר מתרחשות בעת הגעה לעבודה, נסיעה ממנה או במהלך העבודה, יחשבו גם תאונות עבודה אשר מאפשרות לנפגע לתבוע את זכויותיו מהביטוח הלאומי בנוסף לתביעה כנגד חברת הביטוח. במקרים אלו, עם קבלת הטיפול בבית החולים, חשוב לציין כי מדובר בתאונת דרכים שאירעה בעבודה או בדרך אליה או ממנה. אף כי אין מדובר בדיני עבודה, הגדרת תאונת הדרכים כתאונת עבודה תאפשר לנפגע לפנות לבית הדין לעבודה במידה והביטוח הלאומי נותן החלטה שהוא מעוניין לערער עליה.

פנייה למשטרה

כאשר מתרחשות תאונות דרכים והשמטרה מגיעה לזירה, זו תתעד את הממצאים ותדאג לציין את מיקום הרכבים, סימני בלימה וכדומה. בנוסף היא תגבה עדויות מעדים כבר במקום האירוע. 
חשוב לדווח על תאונות דרכים מוקדם ככל האפשר ולא יאוחר משלושה ימים ממועד התאונה ולקבל אישור שיועבר לחברת הביטוח. יש לכלול את כל פרטי התאונה, מועד, פרטי הביטוח של הנהגים, הרכבים, הפגיעה וכן אישור על טיפול רפואי ראשוני. 

חוקרי הביטוח

כלל ברזל הוא שחוקרים מטעם הביטוח במקרים בהם התרחשו תאונות דרכים, אינם רוצים בטובת הנפגע!! אלו נשלחים מטעם חברות הביטוח על מנת לנסות ולדלות פרטים שיסייעו לחברות הביטוח לצמצם את היקף הפיצויים שישולמו עם תום הליך התביעה. הם יקליטו ויתעדו כל מפגש, לעיתים במצלמה נסתרת ויחפשו כל פרט שניתן לשימוש נגדך בבית המשפט. שמירה על ערנות והימנעות ממסירת פרטים לאנשים זרים תגן עליך. בין אם מדובר באנשים שהציגו עצמם כשכנים, קולגות, עובדי קופות החולים או הביטוח הלאומי חשוב שלא לשתפם במידע אודות התאונה ואף להימנע מלנדב פרטים מכיוון שלעיתים קרובות מדובר בחוקרי הביטוח המתחזים בתקווה להפילך בפח. 

תאונות דרכים – מומחים רפואיים מטעם חברת הביטוח

לא ניתן להביא חוות דעת רפואיות של מומחים מטעם הנפגעים. המומחים המטפלים בחוות דעת כאשר מתרחשות תאונות דרכים ממונים על ידי בית המשפט ומקבלים מהנפגעים את כל התיעוד הרפואי שאספו אלו ושעשוי להיות רלוונטי לתביעה. חשוב אם כן, לדעת למה לצפות עוד לפני מינויו של מומחה מטעם בית המשפט ולהתייעץ עם גורם רפואי מומחה מטעמך שיסייע להתכונן לחקירה נגדית בבית המשפט.

במשרדינו מומחים לייצוג נפגעי תאונות דרכים אל מול חברות הביטוח והביטוח הלאומי, ונשמח לסייע לך בייצוג מולם.

שתפו:

/ 5.

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות
דרכי התקשרות
רח' תובל 13 רמת גן 5252228
לקבלת ייעוץ/ייצוג משפטי ללא התחייבות

ברוכים הבאים לאתר אריק שלו ושות' משרד עורכי דין

דילוג לתוכן