משרד עורכי דין דיני עבודה, אריק שלו ושות'

      עברית |  English |  русский |  العربية
חפש באתר:
search
 
תחומי עיסוק המשרד >>
דיני עבודה - דיני נזיקין
פורום דיני עבודה
עורכי דין דיני עבודה
זכויות עובדים
פיטורים
פיטורין בהריון
הודעה מוקדמת
פיצויי פיטורין
הלנת שכר
פירוק חברות
הסתדרות
חוקי עבודה
חוזה עבודה
דמי הבראה
דמי מחלה
הטרדה מינית בעבודה
איזור לחברים
דיני נזיקין - ביטוח לאומי
תאונת עבודה
נכות כללית
נפגעי פעולות איבה
אובדן כושר עבודה
ביטוח לאומי
תאונות דרכים
משהב"ט- קצין תגמולים
חברות ביטוח
נזקי גוף
ועדה רפואית
פטור ממס הכנסה
גמלת ניידות
מידע לעובד
מידע למעסיק
מידע משפטי
לקסיקון דיני עבודה

חשוב לדעת

גובה שכר המינימום

גובה שכר המינימום החודשי נכון ל- 2018, הוא 5,300 ₪ לחודש.

החזר נסיעות

החזר הנסיעות המירבי ליום, עומד על 22.60 ש"ח ליום.

גובה דמי הבראה

שווי יום הבראה במגזר הפרטי עומד על- 378 ש"ח ליום, ובמגזר הציבורי הוא עומד על 423 ש"ח לכל יום הבראה (מעודכן לאוגוסט 2017)דיני עבודה   >  ביטוח לאומי- מימוש זכויות רפואיות   >  מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה מהי?


מספר מדרגים:3 דירוג ממוצע:5.0

מיקרוטראומה היא תופעה חדשה יחסית בעולם העבודה. סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מכיר רק בשני סוגים של פגיעות במקום העבודה: תאונת עבודה ומחלת עבודה. 
בית המשפט, הבין שישנם מקרים שאינם נמנים על אחד משני הסוגים אך עדיין יש להתיחס אליהם כפגיעה שנגרמה במקום העבודה, ובאמצעות פסקי דין הרחיב את היקף הכיסוי של חוק הביטוח הלאומי ותבע את המונח מיקרוטראומה.

 
תאונת עבודה היא אירוע חד פעמי שהתרחש בזמן העבודה או בדרך אליה שמותיר את העובד עם פגיעה משביתה. מחלה תיחשב "מחלת עבודה" רק אם היא אחת מרשימה של מחלות שמפורטות בחוק הביטוח הלאומי, ולעיתים נדרש העובד להוכיח לא רק כי חלה במחלה אלה גם עסק במקצוע ספציפי אליו משויכת המחלה על פי החוק.
 
מיקרוטראומה למעשה מרחיבה הן את ההגדרה של תאונת עבודה והן את ההגדרה של מחלת מקצוע. מיקרוטראומה מאפשרת להתייחס לסדרה של אירועים מקצועיים, שאף אחד מהם בפני עצמו אינו יכול להיחשב כגורם לנזק משמעותי, כשם שמתייחסים לתאונת עבודה, וזאת במידה והצירוף שלהם זה עם זה מצטבר לכדי נזק של ממש. מעבר לכך, מיקרוטראומה מאפשרת להכיר במחלות שאינן רשומות בחוק הביטוח הלאומי כמחלות עבודה וזאת כמובן אם יוכח שעיסוק במקצוע מסויים לאורך זמן גרם למחלה. לדוגמה: סבל, אשר סחב משאות כבדים במשך שנים רבות ובעקבות כך סובל מבעיות גב, יוכל לטעון כי בכל פעם שהרים משא כבד נגרם לו נזק מזערי שאינו עומד בקריטריונים של תאונת עבודה. אולם, הצטברות הנזקים המזעריים לאורך השנים גרמה לנזק קבוע ועל כן הוא עומד בקריטריונים של תאונת עבודה מבחינת מיקרוטראומה. בדומה לכך, קלדנית שפיתחה בעיות בשרירי הידיים תוכל לטעון כי למרות שמצבה אינו מוכר כמחלת עבודה על פי חוק הביטוח הלאומי, היא זכאית לפיצוי עקב מחלת עבודה בהתאם לעקרונות המיקרוטראומה, וכל שעליה להוכיח הוא כי נזקים מזעריים שנגרמו לה עקב עבודתה הצטברו עם השנים לכדי מחלה של ממש.
 
הכרה כנפגע מיקרוטראומה
 
מיקרוטראומה אינה מטה של קסם. הליכי התביעה מול הביטוח הלאומי אמנם דומים להליכים של הכרה בתאונת עבודה או מחלת עבודה, אך במקרים של מיקרוטראומה הליך הבדיקה וההוכחה מסובך מעט יותר. ראשית, נטל ההוכחה המוטל על הטוען לתאונה או מחלה עקב מיקרוטראומה, גדול הרבה יותר מזה המוטל על טוענים שתובעים פיצויים עקב תאונת עבודה או מחלת עבודה. שנית, תהליכי הבדיקה והחקירה של הביטוח הלאומי בדבר היקף הנזק ומקורותיו האפשריים מקיפים הרבה יותר, מה שהופך תביעה על בסיס מיקרוטראומה למורכבת מאוד.
 
אדם שהוכר כנפגע מיקרוטראומה עובר את אותו מסלול שעוברים נפגעי תאונות עבודה ומחלות עבודה אחרות. במידה והפגיעה זמנית, הוא יהיה זכאי לדמי פגיעה בעד התקופה בה נבצר ממנו לעבוד. אם מדובר בפגיעת מיקרוטראומה קבועה, יכול אותו אדם לגשת לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, לזכות באחוזי נכות ולקבל פיצויים על סמך הנכות שנגרמה לו. מעבר לכך, זכאי אדם שהוכר כנפגע מיקרוטראומה לטיפולים רפואיים ושיקומיים, כפי שנקבע בחוק.
 
מיקרוטראומה – ביטוח לאומי או בית המשפט?
 
מיקרוטראומה יכולה להיגרם כתוצאה מפעולות של המעסיק ולמעשה, במקרים רבים תנאי העבודה, צורת העבודה או אורך העבודה כפי שנקבעו על ידי המעסיק הם הגורמים הבלעדיים לפגיעות מיקרוטראומה. עובדה זו הופכת את ההכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע מיקרוטראומה לקשה ומסובכת אף יותר, וישנם מקרים רבים בהם תביעות אלו נדחות והטוען מופנה לבית המשפט שם יוכל לנהל תביעה אזרחית נזיקית מול המעסיק. הכנה של תביעה על בסיס מיקרוטראומה לביטוח הלאומי היא תהליך ארוך ומורכב ובשל כך, אם לדעתכם נגרם לכם נזק בשל מיקרוטראומה, מוטב להתייעץ עם עורך דין מומחה ולקבוע מראש איזה נתיב עדיף: הגשת תביעה על בסיס מיקרוטראומה לביטוח הלאומי או הגשת תביעה אזרחית נגד המעסיק לפיצוי בשל מיקרוטראומה לבית המשפט.

 

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות התקשר/י: 03-5610934(ת"א)/02-5944000(י-ם)

 


גירסה להדפסה שתף עם חבריך בפייסבוק שתף עם חבריך בפייסבוק הוסף למועדפיםלייעוץ אישי ראשוני (ללא תשלום) וללא התחייבות
מלא/י את פרטיך ואת פרטי הפנייה ונחזור אליך במהירות:

* נושא הפנייה:
* הודעה:
* שם מלא:
* אי מייל:
* טלפון: נייד: 
נושא

שם

טלפון

אימיילחדשות דיני עבודה

פגיעה נפשית הוכרה כפגיעה בעבודה

בית הדין לעבודה הכיר בפגיעה נפשית של מאבטח כפגיעה בעבודה ב"ל 61269-07-13

השכר הממוצע במשק

השכר הממוצע ע"פ סעיף 2 לחוק נכון ליום 1.1.2017 עומד על סך של 9,673 ש"ח.

קנס של 65,000 ש"ח למעסיק שהפלה עובדת עקב הריונה

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הטיל על קיבוץ עין הכרמל קנס מנהלי כבד עקב הפליית עובדת ואי קידומה בשל הריונה.31/01/2011

שכר המינימום עלה

שימו לב- שכר המינימום התעדכן ועומד כעת על 5,300 ₪ חודשי לעובד מעל גיל 18- 28.49 ₪ שעתי.

בדרך לקיצור שבוע העבודה?

בדרך לקיצור שבוע העבודה?
על שולחן הכנסת הונחה לאחרונה הצעה לקצר את שבוע העבודה במשק כך שהוא יאפשר סופ"ש ארוך שיכלול גם את יום ראשון.

משרדנו מגייס!

לסניף משרדינו בירושלים וברמת גן, דרושים עורכי דין מצויינים למשרה קבועה ומתאגרת. קורות חיים ניתן לשלוח ל yael.shalev@law-shalev.co.il תוך ציון המשרה המבוקשת בכותרת.