משרד עורכי דין דיני עבודה, אריק שלו ושות'

      עברית |  English |  русский |  العربية
חפש באתר:
search
 
תחומי עיסוק המשרד >>
דיני עבודה - דיני נזיקין
פורום דיני עבודה
עורכי דין דיני עבודה
זכויות עובדים
פיטורים
פיטורין בהריון
הודעה מוקדמת
פיצויי פיטורין
הלנת שכר
פירוק חברות
הסתדרות
חוקי עבודה
חוזה עבודה
דמי הבראה
דמי מחלה
הטרדה מינית בעבודה
איזור לחברים
דיני נזיקין - ביטוח לאומי
תאונת עבודה
נכות כללית
נפגעי פעולות איבה
אובדן כושר עבודה
ביטוח לאומי
תאונות דרכים
משהב"ט- קצין תגמולים
חברות ביטוח
נזקי גוף
ועדה רפואית
פטור ממס הכנסה
גמלת ניידות
מידע לעובד
מידע למעסיק
מידע משפטי
לקסיקון דיני עבודה

חשוב לדעת

גובה שכר המינימום

גובה שכר המינימום
גובה שכר המינימום החודשי נכון ל- 2020, הוא 5,300 ₪ לחודש. 30/03/2020

החזר נסיעות

החזר נסיעות
החזר הנסיעות המירבי ליום, עומד על 22.60 ש"ח ליום. 30/03/2020

גובה דמי הבראה

גובה דמי הבראה
שווי יום הבראה במגזר הפרטי עומד על- 378 ש"ח ליום, ובמגזר הציבורי הוא עומד על 432 ש"ח לכל יום הבראה (מעודכן למרץ 2020)30/03/2020

עובדת הרה שפוטרה זכתה ב- 120,000 ש"ח פיצויי לאחר חמישה חודשי עבודה

עובדת הרה שפוטרה זכתה ב- 120,000 ש
לאחרונה פסק בית הדין פיצויי בסך 120,000 ש"ח בגין פיטורין של אישה הרה בניגוד לחוק שיוויון הזדמנויות בעבודה.30/03/2020

גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת

גם חילונים יוכלו לבחור שלא לעבוד בשבת
תיקון חוק שעות העבודה והמנוחה - סירוב לעבוד ביום המנוחה, תיקן עיוות אשר חייב עובדים אשר אינם מעוניינים לעבוד בשבת להצהיר כי הם דתיים שומרי מצוות.30/03/2020דיני עבודה   >  זכויות עובדים - כל מה שרציתם לדעת

זכויות עובדים - כל מה שרציתם לדעת

במדינת ישראל מערכת היחסים שבין העובד למעסיק נמצאת בהתהוות מתמדת, כל שנה נחקקים חוקים חדשים נחתמים הסכמים קיבוציים וצוו הרחבה חדשים וניתנת פסיקה אשר מעצבים את זכויות העובדים בישראל. לשיחת ייעוץ ללא התחייבות התקשר/י:04-6360003(חיפה)/ 073-2505300 (ר"ג)/073-2505314(י-ם)/ 073-2505372 (ב"ש).


מספר מדרגים:2495 דירוג ממוצע:4.9

 

זכויות עובדים - זכויות העובדים

 

 

 

לייעוץ אישי מקצועי, ללא התחייבות, התקשרו: 073-2505356

או השאירו פרטים:  שם: טלפון:

מערכת משפטית נפרדת

מדינת ישראל העלתה על נס את סוגיית זכויות עובדים בכך שהקימה מערכת משפטית נפרדת שכל מטרתה ההגנה על זכויותיהם. מערכת בתי הדין לעבודה הוקמה בשנת 1969 ומונה חמישה בתי דין אזוריים ובית דין ארצי שמהווה ערכאה לערעורים. אלו פועלים במקביל לבתי המשפט ומהווים מעין שריד של הגישה הסוציאליסטית שהתוותה את דרכם של מכונני המדינה בהתייחסם לסוגיית זכויות עובדים.  

מקורות זכויות עובדים במשפט

זכויות עובדים במשפט הישראלי נגזרות מכורח מכלול דיני עבודה הכוללים חוקי יסוד, חוקי מגן, הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה, הסכמים אישיים ותקנות וכללים שונים. כל המערכת הנ"ל נועדה להסדיר את יחסי העבודה ולמנוע פגיעה בעובדים.

למרות היות משפט העבודה בישראל מפותח למדי מבחינת ההגנה על זכויות עובדים, אכיפת אותם חוקים עודנה לוקה בחסר. מנגנון האכיפה מצויי כיום בידי משרד התעשיה המסחר והתעסוקה שאינו מצליח למגר את תופעת התעלמות המעסיקים מציווי החוק ואי השמירה על הזכויות הסוציאליות הניתנות מכורח החקיקה.

 

 

הודעה לעובד

בשנת 2002 נחקק חוק שמחייב כל מעביד למסור הודעה בכתב הכוללת את פירוט זכויות העובד לא יאוחר מ- 30 יום מקבלתו לעבודה.

 

שכר מינימום

הזכות לקבלת שכר מינימום מצוייה בבסיס מנגנון ההגנה על זכויות העובדים ונהוגה בעולם המערבי כולו. לפי חוק שכר מינימום 1987, זכאי כל עובד במשק לקבל שכר שלא יפחת משכר המינימום שנקבע בהתאם לחוק. שכר מינימום נכון למועד זה הינו 4,825 ש"ח.

 

תשלום גמול שעות נוספות

בהתאם לחוק שעות העבודה והמנוחה, גמול השעות הנוספות לעובד במשרה מלאה הוא: 125% לשעתיים הראשונים מעבר לשעות יום העבודה הרגיל ו150% עבור השעה השלישית ואילך.

 

דמי נסיעות

בדצמבר 2006 נחתם הסכם קיבוצי כללי במשק הקבע את השתתפות המעביד בהוצאות הנסיעה לעבודה וממנה. בשנת 2004 עודכן הסכום המינימלי וכיום עומדים דמי הנסיעות על שיעור מקסימלי של 26.40 ₪ ליום.

 

הזכות לחופשה שנתית

מבין זכויות עובדים בסיסיות, מצויה הזכות לחופשה שנתית. כל עובד זכאי לחופשה שנתית שאורכה נקבע בהתאם לוותק העובד במקום העבודה. בארבעת השנים הראשונות יקבל העובד שבועיים קלנדרים כלומר 12 יום עבודה בשבוע עבודה של 6 ימי עבודה ו- 10 בשבוע של 5 ימי עבודה. בשנה החמישית יקבל 16 יום, בשישית 18, בשביעית 21 ויום נוסף בעבור כל שנה מהשנה השמינית עד למכסה של 28 יום לכל היותר.

 

תשלום שכר עבור ימי חג

הזכות לשכר עבודה עבור ימי חג מעוגנת בחוק שעות העבודה והמנוחה ובהסכם קיבוצי כללי שנחתם בין ההסתדרות ללשכת התיאום של הארגונים הכלכליים. זכות זו קובעת כי עובד בשכר חודשי זכאי לתשלום עבור ימי חג. עובד בשכר יומי שעבד לא פחות משלושה חודשים יהא זכאי לתשלום עבור יומיים בראש השנה, יום כיפור, יומיים עבור סוכות, יומיים לפסח, שבועות ויום העצמאות.

 עובד שאינו יהודי רשאי לקבל תשלום על ימי חג לפי דתו. 

 

 

זכויות עובדים

 

דמי מחלה

עובד זכאי ל- 18 ימי מחלה בשנה המשולמים מהיום השני. היום השני והשלישי למחלה יזכו את העובד ב- 50% מהשכר ומהיום הרביעי ואילך יקבל 100% משכרו היומי. את ימי המחלה ניתן לצבור עד מכסה של 90 יום.

 

פיצויי פיטורים

עובד או עובדת אשר פוטרו ממקום עבודתם זכאים לפיצויי פיטורין על פי חוק. פיצויי פיטורין נקבעים על פי וותק העובד/ת בחברה, מצב בריאותי, ארעיות תפקידו בחברה והנסיבות שהביאו לפיטורים. התנהגות העובד/ת משפיעה אף היא על גובה הפיצויים ובמקרה של התייעלות בחברה ושינוי במצבת העובדים בחברההפיטורים יהיו אפילו גבוהים יותר.

אך מה זכויות העובדים? זכויות העובדים נועדו לשמירה על גובה פיצויים הולם לעובדים. זכויות עובדים אף מחייבים מצבים מסוימים שבהם התפטרות ממקום עבודה תיחשב כהתפטרות. כדוגמאת: הרעת תנאים של העובד, התפטרות של עובד עונתי, התפטרות בעקבות מחלה או מצב בריאותי לקוי ומקרים נוספים. אלו מקרים בודדים בלבד. כמו כן, חישוב הפיצויים תלוי בסוג העובד ואופן עבודותו. ישנם מחשבוני פיצויי פיטורים שנועדו לסייע על חישוב הפיצויים בצורה האמינה ביותר.

 

הזכות לדמי הבראה

בניגוד ליתר זכויות העובדים שצויינו, מקור הזכות לקבלת דמי הבראה אינו מצוי בחוק אלא בהסכם קיבוצי כללי אשר נוסף לו צו הרחבה. מטרת זכות זו לסייע לעובד העובד לפחות שנה במקום עבודתו לצאת לחופשה ולשוב לעבודתו בכוחות מחודשים. וותק העובד משחק תפקיד חשוב בנושא דמי הבראה ובעד השנה הראשונה לוותק יקבל העובד 5 ימי הבראה, 6 בעד השנה השניה והשלישית, 7 בעד הרביעית וכן הלאה עד 10 ימי הבראה בשנה ה- 20. לפי צו ההרחבה שנחתם בשנת 2008 שיעור דמי ההבראה עומד על 378 ש"ח ליום.

הפרשת פנסיה

בתחילת 2008 נכנס לתוקפו חוק חדש המגן המהווה נדבך חשוב ביותר בהגנה על זכויות העובדים והוא צו ההרחבה לפנסיית חובה במשק. צו זה מחייב מעבידים להפריש כספים לביטוח פנסיוני עבור העובד. הביטוח חל על כל עובד מעל גיל 21 ועובדת מעל גיל 20 שלא חלים עליו הסכמים מיטיבים והשלים 6 חודשי עבודה. 

שיעור הפרשת פנסייה מחושב על פי שכר בסיס ומהתוספות הקבועות להן זכאי העובד, ונקבע כעלייה הדרגתית משנת 2008 ועד 2014 בו יעלה שיעור ההפרשות המשותף של העובד והמעביד מ- 2.5% ל- 18.5%.

מתוך ההפרשה, 6.25% ישולם על ידי המעסיק 5.75% על ידי העובד ו- 6% נוספים ישולמו על ידי המעסיק הפרשה למטרת פיצויים.

במסגרת הביטוח הפנסיוני יוכל העובד לבחור את קרן הפנסיה או קופת הגמל בה יבחר להיות מבוטח וזאת תוך 60 יום מיום העסקתו ויוכל לבחור לעבור לקופת גמל לקצבה אחרת בתנאי שתכלול כיסוי למקרי מוות ונכות.

 

למשרדינו נסיון רב מאוד במתן ייעוץ וייצוג במקרים של הפרת זכויות עובדים . נשמח להעמיד לרשותך את מומחיותינו לסיוע וייצוג משפטי. בנוסף פורום דיני עבודה עומד לרשותכם לשאלות בנושא זה.

ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטל' 073-2505300 ובפנייה באתר. נשמח לעמוד לרשותכם. 

 


גירסה להדפסה שתף עם חבריך בפייסבוק שתף עם חבריך בפייסבוק הוסף למועדפים

זכויות עובדים בתקופת אי כושר עבודה
זכויות עובדים בתקופת אי כושר עבודה

זכויות עובדים בעת פגיעה בעבודה / תאונת עבודה


מה קורה כאשר נבצר מעובדים להגיע לעבודה עקב אסון טבע?
מה קורה כאשר נבצר מעובדים להגיע לעבודה עקב אסון טבע?הכר את תלוש השכר שלך
הכר את תלוש השכר שלך

עפ"י תיקון לחוק הגנת השכר, מחויב המעסיק לספק לעובדיו תלוש שכר חודשי.


עבודת נוער
עבודת נוער

עבודת נוער מוגדרת כעבודתו של מי שמלאו לו 14 שנים וטרם מלאו לו 18. לאחר גיל 18 ייחשב העובד בוגר ויחולו עליו שלל דיני העבודה המתייחסים לעובדים מן המניין.


מתי מותר למעסיק לקרוא את התכתובת של עובדיו
מתי מותר למעסיק לקרוא את התכתובת של עובדיו

פסק דין בית הדין הארצי לעבודה: חדירה לדוא"ל עובד- מה אסור ומה מותר


אפליה מחמת גיל בשוק העבודה
אפליה מחמת גיל בשוק העבודה

במציאות החיים המודרנית בה כוח העבודה הולך ומתבגר, יש להגביר את המודעות לקיומה של אפליה מחמת גיל. קיימים תחומים רבים בהם עובד מבוגר מופלה לרעה מחמת גילו, החל משלב הקבלה לעבודה ועד לפרישתו או פיטוריו. המציאות הישראלית, עדיין משקפת את הגישה הסטריאוטיפית שמעסיקים מעדיפים עובדים צעירים.


עבודת נוער בחופשת הקיץ
עבודת נוער בחופשת הקיץ

חלק גדול מבני הנוער יצאו לעבוד בחופשת הקיץ, עבור רבים זו תהיה פגישתם הראשונה עם המעסיקים ועם שוק העבודה בכלל. מאמר זה יסקור את זכויותיהם של בני הנוער והחובות שיחולו על המעסיקים בבואם להעסיק אותם. חשוב לדעת כי, במקרה של הפרת זכויות של נוער על ידי מעסיקים בחופשת הקיץ ניתן לפנות בתלונה אל משרד העבודה והרווחה או אל הסתדרות הנוער העובד והלומד.


מועד סיום יחסי עובד- מעביד בהליכי פירוק זמני
מועד סיום יחסי עובד- מעביד בהליכי פירוק זמני

חברת קומגייטס נקלעה לקשיים, וביום 20.5.03 הוציאה את עובדיה לחופשה ללא תשלום, וזאת ללא הסכמתם. ביום 12.6.03 ניתן צו פירוק זמני לחברה, וביום 17.8.03 אישר ביהמ"ש את בקשת המפרק הזמני להוציא מכתבי פיטורין לעובדי החברה (התובעים).פיצויי בסך 15,000 ש"ח לעובד שלא נמסרה לו הודעה לעובד

חודש אוגוסט נתקבל עדכון חקיקה לחוק הודעה לעובד אשר קבע כי ניתן לפסוק פיצויים לדוגמא בסך של עד 15,000 ש"ח כנגד מעסיקים אשר נמנעו ביודעין ממסירת הודעה לעובד במהלך פרק הזמן במוקצב לכך בחוק.


"חוק השירותים"
"חוק השירותים"בית הדין קובע: יחסי עובד מעביד בין קיבוצניק לבין הקיבוץ
בית הדין קובע: יחסי עובד מעביד בין קיבוצניק לבין הקיבוץ

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת נתן לאחרונה פסק דין הצהרתי בשאלת קיומם של יחסי עובד מעביד בין אבי בן- אהרון, חבר קיבוץ תל יוסף לקיבוץ. בפסיקתו קבע בית הדין כי בניגוד להלכה הרווחת כי לא מתקיימים יחסי עובד מעביד, השינוי שחל באופיו של הקיבוץ משנה את מסכת היחסים שבין החבר לקיבוץ.


89,000 ש"ח פיצוי בגין עגמת נפש עקב יחסי עבודה עכורים בין עובדת למנהל שלה
89,000 ש"ח פיצוי בגין עגמת נפש עקב יחסי עבודה עכורים בין עובדת למנהל שלה

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק לאחרונה פיצויי של 89,000 ₪ לעובדת מרשם האוכלוסין בגין עגמת נפש שנגרמה לה עקב יחסי עבודה עכורים בינה לבין מנהל הלשכה בה עבדה ועקב הפרת חובתו לספק לה סביבת עבודה סבירה.


מה דינה של היעדרות מהעבודה עקב הסופה
מה דינה של היעדרות מהעבודה עקב הסופה

אזרחי מדינת ישראל ממעטים להתמודד עם פגעי מזג אויר, אולם מפעם גם אנחנו נוכחים ליכולתם של איתני הטבע לשבש את המהלך התקין של חיינו ולהסב לנו נזקים רבים.


עליה במחירי התחבורה הציבורית 2014
עליה במחירי התחבורה הציבורית 2014

2014 נפתחה כמו בכל שנה בסימן גזרות כלכליות חדשות. השנה בין הגזירות, התייקרות משמעותית במחירי התחבורה הציבורית.חוקי העבודה יחולו גם בשטחים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה החלת דיני העבודה על שטחי יו"ש.תיקון 22 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

הממשלה אישרה - גם הפליה על יסוד מקום מגורים - תיחשב מנוגדת לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ולפיכך אסורה.


מה אפשר לעשות כשמתעמרים בך בעבודה?
מה אפשר לעשות כשמתעמרים בך בעבודה?

אם נחשפת לצעקות, קללות, השפלות, השמצות והאשמות שווא בעבודה, אינך לבד! מחקרים מראים שאחד מתוך כל 4 עובדים ייחשף לאלו במהלך עבודתו. למכלול הפגיעות הללו יש שם, התנכלות או התעמרות בעבודה.פיצוי של 60,000 ש"ח ללא הוכחת נזק לעובד שהתנכלו לו

אף כי טרם עבר חוק הנוגע להתנכלות תעסוקתית, בית הדין מפעיל את סמכותו ופוסק פיצויי ללא הוכחת נזק ממוני, בעזרת רכיב עגמת הנפש.פיטורין בהיריון – עכשיו גם בכנסת

בעוד פיטורים בהריון מהווים מגיפה, פיטורים בהריון בכנסת לא קורים כל יום.


חופשת לידה – עכשיו גם לאבות
חופשת לידה – עכשיו גם לאבות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שמאשר חופשת לידה גם לאבות.הצעת חוק חדשה: גופים ציבוריים יחויבו להעסיק בעלי מגבלויות

הצעת חוק חדשה שעברה בקריאה שנייה ושלישית קובעת כי גופים גדולים המעסיקים יותר מ-100 עובדים יחויבו להעסיק לפחות 5% מהעובדים, עובדים בעלי מוגבלות.זכויות עובדים בעמותות

שומרים גם על זכויות העובדים בעמותותהכר את המושג: עבירות פליליות בדיני עבודה
זכויות עובדים בפירוק ובפשיטת רגל של מעסיק - תקופת הקורונה

עסקים רבים מוצאים עצמם בימים אלו מול התחייבויות משמעותיות למשכירים ולספקים של סחורה אשר בפועל בשל המצב אין באפשרותם להפעיל את העסק ולמכור את הסחורה. מצב זה עשוי מהר מאוד להכניס רבים מהספקים למצב של חדלות פירעון אשר יוביל לפיטורי עובדים. מה יעשו העובדים ביום שאחרי?
לפגישה כללית ללא התחייבות
מלא/י את פרטיך ואת פרטי הפנייה ונחזור אליך במהירות:

* נושא הפנייה:
* הודעה:
* שם מלא:
* אי מייל:
* טלפון: נייד: 
נושא

שם

טלפון

אימיילחדשות דיני עבודה

אחוזי נכות בביטוח הלאומי

אחוזי נכות בביטוח הלאומי
סקירה קצרה של אופן ביצוע חישוב אחוזי נכות בביטוח הלאומי.30/03/2020

זכות לדמי אבטלה וערעור על החלטת הביטוח הלאומי

זכות לדמי אבטלה וערעור על החלטת הביטוח הלאומי
מתי קיימת זכאות לדמי אבטלה ומה ניתן לעשות במקרה של דחיית תביעה לדמי אבטלה על ידי המוסד לביטוח לאומי30/03/2020

פגיעה נפשית הוכרה כפגיעה בעבודה

פגיעה נפשית הוכרה כפגיעה בעבודה
בית הדין לעבודה הכיר בפגיעה נפשית של מאבטח כפגיעה בעבודה ב"ל 61269-07-1330/03/2020

השכר הממוצע במשק

השכר הממוצע במשק
השכר הממוצע ע"פ סעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי נכון ליום 1.1.2020 עומד על סך של 10,551 ש"ח.30/03/2020

קנס של 65,000 ש"ח למעסיק שהפלה עובדת עקב הריונה

קנס של 65,000 ש"ח למעסיק שהפלה עובדת עקב הריונה
בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הטיל על קיבוץ עין הכרמל קנס מנהלי כבד עקב הפליית עובדת ואי קידומה בשל הריונה.30/03/2020

בית הדין אישר להרים מסך נגד מנהלי שלא שלמו זכויות

בית הדין הארצי לעבודה אישר את הרמת המסך וחיוב מנהלי חברה באחריות אישית במקרה בו לא שולמו לעובד החברה שכר וזכויות נוספות במשך זמן רב. (ע"ע 129/10)

שכר המינימום עלה

שכר המינימום עלה
שימו לב- שכר המינימום התעדכן ועומד כעת על 5,300 ₪ חודשי לעובד מעל גיל 18- 29.12 ₪ שעתי. 30/03/2020

שבוע העבודה קוצר.

שבוע העבודה קוצר.
שבוע העבודה קוצר ל - 42 שעות שבועיות. במקרה שעובד מבצע מעל סך של 42 שעות שבועיות מגיע לו תשלום של שעות נוספות בהתאם לחוק. במקרה זה יש לבדוק שעות נוספות גם ברמה היומית. בשבוע קצר של 5 ימים, מגיע לעובד 30/03/2020

דרוש עורך דין מצוין (משרה 262)

דרוש עורך דין מצוין (משרה 262)
לסניף משרדינו ברמת גן, דרושים עורכי דין מצויינים למשרה קבועה ומאתגרת. קורות חיים ניתן לשלוח ל arik.shalev@law-shalev.co.il תוך ציון המשרה המבוקשת בכותרת.30/03/2020